Co wiedzieć o krwotoku subajachnoidowym

Co wiedzieć o krwotoku subajachnoidowym

Krwotok subajachnoidowy występuje, gdy krew wycieka w przestrzeni między dwiema błonami otaczającymi mózg. Spuchnięte naczynie krwionośne lub tętniak zwykle pęka i powoduje stan.

Krwotok tego typu może prowadzić do udaru mózgu i często ma poważne konsekwencje. Krwawienie może nastąpić nagle, powodując ekstremalny ból głowy. Często przyczyną jest pęknięte tętniak mózgowy lub uszkodzenie głowy.

Krwotok podpajęczynówkowy występuje u około 10 na każde 100 000 osób w Stanach Zjednoczonych, co roku około 30 000 nowych przypadków każdego roku.

Co to jest?

Trzy membrany otaczają mózg. Pia Mater jest najbardziej wewnętrzną, podczas gdy dura mater jest najbardziej zewnętrzną warstwą.

Pomiędzy tymi dwoma jest membrana pajęczkową.

Krwawienie krwotokiem podpajęczynówkowym występuje w tętnicach tuż poniżej Membrana pajęczakowa i powyżej PIA Mater.

Płyn mózgowo -rdzeniowy wypełnia część mózgu znaną jako przestrzeń podpajęczynówkowa. Podczas krwotoku podpajęczynówkowego płyn mózgowo -rdzeniowy w przestrzeni podpajęczynówkowej wypełnia krwią.

Krwotok podpajęczynówkowy jest odpowiedzialny za około 5 procent wszystkich uderzeń i około jednego na cztery zgony spowodowane przez uderzenia.

Objawy

Pierwszym objawem krwotoku podpajęczynówkowego jest często nagłe i ciężkie „ból głowy w grzmotaniu”. Ludzie opisują ból jako podobny do otrzymania ciosu na ciosie na Głowa i najgorszy ból głowy w życiu. Ból głowy zazwyczaj pulsuje w pobliżu tylnej części głowy.

Inne objawy obejmują:

 • Sztywna szyja
 • nudności
 • wymioty
 • Drukowana mowa
 • Depresja, zamieszanie, majaczenie lub apatia
 • Upośledzona świadomość, czasem utrata świadomości
 • Zakapania
 • Krwotok wewnątrzgałkowy lub krwawienie w gałce ocznej
 • Od czasu do czasu trudności z podnoszeniem powieki
 • Ostry wzrost ciśnienia krwi

Ból głowy i sztywny ból głowy i sztywny szyja są podobne do objawów zapalenia opon mózgowych. Jednak krwotok podpajęczynówkowy nie powoduje wysypki skórnej ani gorączki.

powoduje

Kilka czynników może prowadzić do krwotoku subajachnoidowego.

Aeurysm

Do 80 procent krwotoków podajachnoidowych występuje, gdy tętniak mózgowy pęknie.

Tętniak występuje, gdy część naczynia krwionośnego puchnie. Może to być spowodowane osłabieniem ściany naczynia krwionośnego. W miarę wzrostu ciśnienia krwi balony naczyń krwionośnych w najsłabszym punkcie. Im większe obrzęk, tym większe ryzyko pękania lub pęknięcia.

tętniaki związane z krwotokami subajachnoidowymi występują zwykle w kręgu tętnic dostarczających krew do mózgu. Są one znane jako krąg Willis.

U niektórych osób wrodzona anomalia prowadzi do słabych i cienkich ścian naczyń krwionośnych, zwiększając ryzyko palenia tętniaka.

Picie alkoholu, pijąc alkohol Regularnie w dużych ilościach lub niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi są również czynnikami ryzyka tętniaka.

Wady tętniczo -żylne

Wady tętnic od urodzenia występuje od urodzenia. Naukowcy uważają, że może to wynikać z problemów zdrowotnych płodu podczas rozwoju w łonie wcib.

Wady tętnic to złożona, splątana sieć nieprawidłowych tętnic i żył, która wpływa na naczynia krwionośne w rdzeniu kręgowym, pniu mózgu lub mózgu.

Objawy nie stają się często widoczne, dopóki nie nastąpi krwotok.

Inne przyczyny

Poważne uszkodzenie głowy, takie jak cios w głowę, może powodować subanoachnoid hemorrhage.

Risk factors

Lifestyle choices and contributing factors that can increase the risk of subarachnoid hemorrhage include:

 • tobacco use
 • Spożywanie kokainy
 • ciężkie spożywanie alkoholu
 • Wysokie ciśnienie krwi
 • bliski krewny, który również miał krwotok podpajęczynówkowy

Diagnoza

Jeśli dana osoba doświadcza sztywnego szyi i silnego bólu głowy bez żadnej innej znanej przyczyny, mogą to być oznaki krwotoku subajachnoidowego.

Krwotok subarychnoidowy jest wyjątkiem. Każdy, kto wykazuje oznaki stanu, powinien natychmiast trafić na pogotowie.

Skan MRI zapewnia szczegółowy obraz wnętrza czaszki. Może pomóc zidentyfikować krwotok i inne problemy z naczyniami krwionośnymi.

Tomok CT może wykryć krew wokół mózgu i wszelkie problemy, które mogą następować. Doktor może wstrzyknąć barwnik do ujawnienia źródła krwawienia.

Kłucie lędźwiowe obejmuje lekarzy używających igły do ​​pobrania próbki płynu mózgowo -rdzeniowego z dolnego kręgosłupa, aby sprawdzić obecność krwi.

Neurolog może użyć ultradźwięków Dopplera do monitorowania przepływu krwi w mózgu. Niezwykłe zmiany szybkości przepływu krwi mogą wskazywać, że tętnice w mózgu są w skurczu. Może to skutkować dalszym krwotokiem.

Leczenie

Aby zapobiec naczyniu krwionośnemu w pobliżu pękniętego tętniaka przed skurczami, lekarze mogą podawać lek o nazwie Nimodipina. Nimodipina leczy nadciśnienie i zapobiega skurczom. Kurs tego leku może trwać przez około 3 tygodnie.

Lekarz może apteka rhino gold gel użyć morfiny do leczenia bólu głowy, którego doświadcza osoba z krwotoku podpajęczynówkowego.

Leczenie może czasami angażować chirurgów ubiegających się Neurochirurgiczne przycinanie do tętniaka. Ten mechanizm uszczelnia naczynie krwionośne zamknięte małym metalowym klipsem.

Łotuwanie śródnaczyniowe to kolejna opcja. Ta procedura obejmuje chirurgów wkładających cewnik lub małą plastikową rurkę do tętnicy, zwykle w pachwinie lub nodze. Następnie chirurg przerzuca rurkę przez naczynia krwionośne, aż dotrze do części mózgu, w której zlokalizowały tętniak.

Po tym lekarzy gwintuje cewki platynowe w tętniak przez rurkę. Zatrzymują one przepływ krwi do tętniaka, skutecznie zatrzymując krwotok.

Ta interwencja ma lepszy wskaźnik sukcesu w porównaniu z przycinaniem neurologicznym, a ludzie mogą szybko wyzdrowieć.

Najwięcej najwięcej Niebezpieczne powikłanie krwotoku subajachnoidowego jest skurcz naczyń mózgowych. To wtedy naczynie krwionośne w pobliżu tętniaka przechodzi w skurcz, co pogarsza krwawienie.

może prowadzić do śpiączki i śmierci, jeśli dana osoba nie otrzyma leczenia. Nimodypina leku może znacznie zmniejszyć ryzyko tego powikłania.

Osoby z wazospazmem potrzebują silnego przepływu krwi, aby dotrzeć do mózgu. Jednym podejściem jest podniesienie ciśnienia krwi poprzez pompowanie płynów do krwi lub przez transfusowanie krwi i osocza do ciała.

Jest to znane jako terapia potrójna H, odnosząc się do hiperwolemii, hemodilucji i nadciśnienia. Jednak badania nie potwierdziły jeszcze jego skuteczności.

Jeśli to leczenie nie wykazuje wyników, chirurg może wszczepić mały balon do tętnicy i go napompować. Otwiera to naczynie i zwraca zaopatrzenie krwi.

Według National Stroke Association, około 5 procent osób, które mają udar w ciągu kilku tygodni. Napad jest bardziej prawdopodobny, gdy dana osoba miała udar w wyniku krwawienia.

Również około 5 procent osób z krwotokiem podpajęczynówkowym rozwinie padaczkę. Pierwszy napad może występować zazwyczaj w roku po krwotoku.

Hydrocephalus jest kolejnym możliwym powikłaniem krwotoku podpajęczynówkowego. Ten stan może wystąpić, gdy w komorach mózgu gromadzi się zbyt dużo płynu mózgowo -rdzeniowego. Ciśnienie to może spowodować uszkodzenie mózgu.

Aby leczyć wodogłowie, lekarze mogą zmusić płyn do spuszczenia, umieszczając rurkę lub przelanie w mózgu.

Outlook

Krwotok podpajęczynówkowy jest wyjątkowo niebezpieczny, a długoterminowe wyniki zależą od powikłań, które mogą się pojawić.

Według jednego badania z 2015 r. 18 procent osób, które docierają do szpitala z tym stanem, nie przeżywa.

Wcześniejsze badanie z 2006 r. Stoiło, że 12 procent przypadków było śmiertelne, zanim osoby dotarły do ​​szpitala, a kolejne 10 procent stały się śmiertelne w ciągu 24 godzin od przyjęcia szpitala.

Prawie każda śmierć z Według tego badania krwotok podpajęczynówkowy wystąpił w ciągu 3 tygodni z powodu ponownego krwawienia. Około jedna trzecia osób, które przeżyły, miało później powikłania poznawcze, a dwie trzecie zmniejszyło jakość życia.

ważne jest, aby osoby z czynnikami ryzyka omawiali sposoby zmniejszania ryzyka u lekarza.

Kontrolowanie wysokiego ciśnienia krwi i unikanie leków i nadmiaru spożywania alkoholu może pomóc w ochronie osób przed krwotokiem podpajęczynówkowym.

P:

Jak przeprowadzić pierwszą pomoc w sprawie osoby posiadającej osobę posiadającą osobę Krwotok subajachnoidowy?

A:

Bardzo ważne jest uzyskanie pomocy awaryjnej (911 w USA), aby profesjonaliści od razu przetransportuje ich do centrum udaru mózgu. Jeśli krwotok jest wystarczająco ciężki, osoba może przestać oddychać lub jej serce może przestać.

W tym przypadku wyszkolony personel powinien zacząć wykonywać resuscytację.

Odpowiedzi reprezentują opinie naszych ekspertów medycznych. Cała treść jest ściśle informacyjna i nie powinna być uważana za porady medyczne.

 • Kardiowczyniowa/kardiologia
 • Neurologia/Neuroscience

Wiadomości medyczne mają dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i losowania tylko losowania z recenzowanych studiów, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism medycznych i stowarzyszeń. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Contents